Kako se riješiti prištića: uzroci, njega i prevencija

Saznajte što uzrokuje prištiće, načine kako ih se riješiti ili spriječiti njihovo nastajanje i prilagođenu NIVEA rutinu njege kože za promicanje čišćeg tena.

Što su prištići?

Prištići su upaljene izbočine na koži uobičajene za sve dobi, a pojavljuju se na licu, leđima i drugim područjima. Nastaju kada se pore (otvor pilosebacealnih folikula) začepe uljem, mrtvim stanicama kože i prljavštinom, omogućujući bakterijama da rastu i uzrokuju upalu. Čimbenici poput hormona, prehrane, stresa i navika njege kože doprinose njihovu razvoju. Razumijevanje ovih uzroka i istraživanje mogućnosti liječenja može pomoći u kontroli i smanjenju prištića, što dovodi do čišće kože.
Blue background

Različite vrste prištića uključuju:

  1. Papule: Male, crvene, osjetljive kvržice koje nastaju zbog upaljenih ili zaraženih pilosebacealnih folikula. Najčešće su crvenkaste, ispupčene i bolne na dodir.

  2. Pustule: Prištići koji sadrže gnoj koji nastaju kada se stijenke oko pora slome, uzrokujući da imunološki sustav reagira bijelim krvnim stanicama. Pojavljuju se kao crveni krugovi s bijelim ili žutim središtem, često izgledaju poput malih mjehurića.

  3. Čvorići: Velike, bolne kvržice ispod površine kože koje su posljedica teške upale duboko u koži. Čvrste su, duboke i bolne, bez vidljive glavice.

  4. Ciste: Duboke, bolne, gnojne kvržice ispod kože uzrokovane teškom upalom i infekcijom u dubljim slojevima kože. Velike su, natečene i često uzrokuju ožiljke ako se ne liječe pravilno.

6 uobičajenih uzroka prištića

Prištići se mogu pojaviti zbog nekoliko čimbenika. Evo popisa uobičajenih uzroka i faktora koji tome pridonose:
  1. Pretjerano stvaranje sebuma
    Sebum održava kožu vlažnom, ali višak sebuma može začepiti pilosebacealne folikule. To može potaknuti nakupljanje mrtvih stanica kože, kao i infekcije bakterijama koje su odgovorne za pojavu prištića.
  2. Hormonalne promjene
    Hormonalne fluktuacije, često povezane s pubertetom, menstruacijom, trudnoćom ili menopauzom, mogu povećati proizvodnju sebuma, čineći pojedince sklonijima prištićima.
  3. Nepravilno skidanje šminke
    Nepravilno uklanjanje šminke može ostaviti tvari koje začepljuju pore na koži preko noći, povećavajući rizik od mrlja. Osim toga, korištenje masne ili teške šminke može doprinijeti začepljenju pora i prištićima.
  4. Čimbenici okoliša
    Promjene vremena mogu poremetiti ravnotežu kože, a prekomjerno izlaganje suncu može isušiti i upaliti kožu, što dovodi do veće proizvodnje masnoće. Osim toga, izloženost jakim kemikalijama ili onečišćenje može potaknuti pojavu mrlja.
  5. Prištići zbog stresa
    Stres može izazvati izbijanje akni ili pogoršati postojeće prištiće. Tjelesna reakcija na stres povećava razinu kortizola, što može potaknuti proizvodnju masnoće i začepiti pore, što rezultira prištićima. Prištići povezani sa stresom često se pojavljuju na licu, ali se mogu pojaviti i na vratu, prsima i leđima.
  6. Bakterijski prijenos
    Dodirivanje lica prljavim rukama ili korištenje prljavih telefona može uzrokovati prijenos bakterija i prljavštine, što može povećati rizik od infekcija.
Blue background

4 načina da se riješite prištića

  1. Hladni oblog: Ako trebate smanjiti veličinu i crvenilo upaljenog prištića, upotrijebite hladni oblog. Zamotajte kockicu leda u čistu krpu i držite je uz prištić 30 sekundi do 1 minute. To može pomoći u smanjenju otečenosti i crvenila.

  2. Topli oblog: Topli, vlažni oblozi mogu se koristiti naizmjenično s hladnim oblozima kako bi se omekšao prištić i pospješilo širenje pora. Iz tog su razloga općenito prikladniji za mitesere i bijele prištiće.

  3. Ulje čajevca: Ulje čajevca ima antibakterijska svojstva i može pomoći kod prištića. Međutim, važno ga je koristiti u odgovarajućem razrjeđenju i samo prema savjetu profesionalnog aromaterapeuta. Iako prirodna, eterična ulja mogu iritirati kožu, a neki ljudi mogu imati reakcije zbog osjetljivosti.

  4. Lokalni tretmani: Za ciljano liječenje možete posjetiti svog liječnika kako biste razgovarali o propisanom lokalnom tretmanu.

Slijedeći ove radnje i brze savjete, možete smanjiti pojavu prištića, pomažući koži da izgleda čišće i zdravije. Međutim, za dugotrajniju čistu kožu, koži sklonoj prištićima potrebna je redovita njega. Dnevna rutina njege kože posebno osmišljena za kožu sklonu nepravilnostima ključna je za odčepljivanje pora, reguliranje proizvodnje sebuma, smanjenje pojave prištića i sprječavanje njihove pojave.

Pregled činjenica

Kako se riješiti prištića

Uzroci:
Začepljene pore od viška masnoće, mrtva koža, rast bakterija i upale. Hormoni, stres, šminka i okolišni uvjeti mogu utjecati na proizvodnju sebuma i pojavu prištića.

Tretman:
Redovito čišćenje i piling sprječavaju začepljenje pora. Proizvodi za njegu kože sa salicilnom kiselinom ili niacinamidom pomažu odčepiti pore i uravnotežiti proizvodnju sebuma.

Prevencija:
Budite dosljedni svojoj rutini njege kože, kontrolirajte stres, dobro se hranite i održavajte ruke i lice čistima. Izbjegavajte istiskivanje prištića.

KAKO NJEGOVATI KOŽU SKLONU NEPRAVILNOSTIMA

NIVEA Derma Skin Clear rutina za kožu sklonu nepravilnostima

1. Očistite (prijepodne i poslijepodne)

Odaberite nježno sredstvo za pranje lica (dva puta dnevno), uklanjajući višak masnoće i nečistoće. NIVEA Derma Skin Clear gel za umivanje nudi dubinsko čišćenje, pomaže očistiti pore i istovremeno uklanja višak masnoće. Sadrži mješavinu salicilne kiseline i niacinamida, a formulirana je za smanjenje i sprječavanje mrlja.

2. Piling (2-3 puta tjedno – samo poslijepodne)

Isprobajte nježni piling kao što je NIVEA Derma Skin Clear piling za kožu sklonu nepravilnostima, formuliran sa salicilnom kiselinom i niacinamidom za odčepljenje pora i poboljšanje teksture kože. Prikladan je za korištenje 2-3 puta tjedno na koži sklonoj nepravilnostima.

3. Toniranje (izborno – ujutro i poslijepodne)

Uključivanje nježnog, hidratantnog tonika u vašu rutinu nudi brojne prednosti. Tonik pomaže u održavanju pH ravnoteže kože i uklanja višak prljavštine, ulja i šminke.

4. Serum (prijepodne i poslijepodne)

Razmislite o korištenju seruma za lice s niacinamidom za pomoć u rješavanju mrlja. Poznato je da niacinamid regulira proizvodnju ulja, što može smanjiti pojavu začepljenih pora.

NIVEA Derma Skin Clear Rebalance & Protect serum sadrži pro-vitamin B5, niacinamid i hijaluronsku kiselinu, koji zajedno djeluju u formuli za smanjenje nesavršenosti, umiruju kožu i jačaju njezinu zaštitnu barijeru dok hidratiziraju kožu.

5. Nanesite tretman pilinga (samo poslijepodne)

Za večernju rutinu razmislite o pilingu jer pomaže ukloniti mrtve stanice i sprječava nakupljanje prljavštine, tako da se pore ne začepljuju. NIVEA Derma Skin Clear noćni eksfolijant koji je prikladan za svakodnevnu upotrebu, podržava prirodni proces obnove kože kroz visoke koncentracije salicilne i glikolne kiseline. Nanesite i ostavite da se potpuno upije prije nego nastavite rutinu sa sljedećim proizvodom za njegu.

6. Hidratizirajte (prijepodne i poslijepodne)

Ako vam je koža suha ili zategnuta, razmislite o nanošenju lagane, nemasne hidratantne kreme za dodatnu hidrataciju. Dok masna koža prirodno proizvodi više sebuma, korištenje hidratantne kreme može pomoći u ravnoteži razine vlage bez začepljenja pora. To bi zapravo moglo smanjiti višak proizvodnje masnoće, jer koža koja je previše suha to može kompenzirati proizvodnjom više masnoće. Za neke, lagana krema za sunčanje s hidratantnim svojstvima može sama po sebi osigurati dovoljno vlage, nudeći i zaštitu i hidrataciju u jednom koraku.

7. Zaštita od sunca (samo prijepodne)

UV zrake mogu povećati crvenilo i upalu prištića uzrokujući da postanu suhi i bolni. Odgovor kože na isušivanje od sunca je oslobađanje više sebuma što zatim dovodi do začepljenja pora. Stoga je bitno svako jutro i tijekom dana nanositi kremu za sunčanje širokog spektra sa zaštitnim faktorom 30 ili više.

NIVEA SUN Derma Skin Clear SPF 50+ fluid pomaže apsorbirati višak masnoće s površine kože dok štiti od oštećenja kože izazvanih UVA / UVB zračenjem.

NIVEA Derma Skin Clear za čišću kožu

Kolekcija NIVEA Derma Skin Clear klinički je ispitana za podršku koži sklonoj nepravilnostima. Uz proizvode dizajnirane za kontrolu viška sebuma, asortiman pomaže u rješavanju uobičajenih problema i potiče čišći ten.

Formulirani s niacinamidom, salicilnom kiselinom i glikolnom kiselinom, ovi proizvodi odčepljuju pore i nježno ljušte kožu, što rezultira glađim i ujednačenijim tenom. Uz redovitu upotrebu, tekstura kože i bistrina se poboljšavaju, čineći ovaj asortiman idealnim izborom za one koji traže zdraviju kožu čišćeg izgleda.

5 načina za sprječavanje prištića

Kombinacija dobre prakse njege kože i prilagodbe životnog stila ne samo da može pomoći da se riješite prištića, već i spriječiti nastanak budućih.
  1. Dosljedna rutina njege kože: Dosljedno čišćenje, toniziranje i vlaženje može pomoći da pore budu čiste i smanjiti rizik od prištića. Korištenje nekomedogenih proizvoda posebno dizajniranih za kožu s nepravilnostima pomaže održati kožu blistavom bez začepljenja pora.

  2. Upravljajte stresom: Uključivanje aktivnosti za smanjenje stresa kao što su tjelovježba, meditacija i dovoljno sna može pomoći u snižavanju razine kortizola i smanjiti vjerojatnost pojave prištića izazvanih stresom.

  3. Jedite uravnoteženu prehranu: Prehrana bogata voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama uz izbjegavanje pretjerane konzumacije slatke i masne hrane može pomoći u održavanju zdrave kože. Neka istraživanja sugeriraju da dijeta s niskim glikemijskim indeksom može smanjiti rizik od prištića.

  4. Izbjegavajte dodirivati lice: Držanje ruku podalje od lica može spriječiti prijenos bakterija i prljavštine na kožu. Osim toga, redovito čišćenje predmeta koji dolaze u dodir s vašim licem, kao što su ekrani telefona, jastučnice i četke za šminku, može pomoći u smanjenju prištića.

  5. Koristite zaštitu od sunca: Izlaganje UV zrakama može oštetiti prirodnu barijeru vaše kože, što dovodi do povećane proizvodnje sebuma i stvaranja prištića. Zaštitite svoju kožu nekomedogenom kremom za sunčanje kako biste izbjegli pojavu prištića, ožiljke i hiperpigmentaciju.

Sažetak

Prištići su česta briga za ljude svih dobi. Razumijevanje njihovih uzroka kao što su začepljene pore, kao i favoriziranje čimbenika poput hormonalnih promjena i stresa ključno je za učinkovito liječenje. Održavanje dosljedne rutine njege kože i upravljanje stresom ključni su i za prevenciju i za liječenje. Kada se pojave prištići, hitne radnje kao što su čišćenje područja, primjena tretmana na točkama i izbjegavanje stiskanja mogu pomoći u njihovom brzom rješavanju. Slijedeći ove smjernice, možete postići čistiju kožu zdravijeg izgleda i poboljšati svoje cjelokupno blagostanje.

Česta pitanja

Kako brzo ukloniti mrlje s lica?

Prištićava koža zahtijeva svakodnevnu njegu, a za uspješno liječenje važna je redovitost. Nakon što se pojave, prištićima treba nekoliko dana da zacijele i nije ih se moguće brzo riješiti. Ipak, možete ubrzati njihov nestanak slijedeći ove savjete. Očistite kožu, upotrijebite hladan oblog za smanjenje crvenila i oteklina i primijenite specijalizirani medicinski tretman za mrlje sa sastojcima kao što je benzoil peroksid.

Može li stres uzrokovati prištiće?

Da, stres može uzrokovati prištiće. Stres povećava razinu kortizola, što može potaknuti proizvodnju masnoće i začepiti pore, što rezultira prištićima.

Nestaju li prištići prirodno?

Da, prištići mogu nestati prirodnim putem kako se vaša koža obnavlja, ali to može potrajati nekoliko dana do tjedana. Održavanje kože čistom i izbjegavanje istiskivanja može pomoći da brže zacijele.

Može li pasta za zube ukloniti prištiće?

Ne preporučuje se korištenje paste za zube jer može iritirati kožu i oštetiti njezinu biološku barijeru.

Jesu li prištići vrsta akni?

Prištići su simptom akni uzrokovanih začepljenim porama ispunjenim uljem, mrtvim stanicama kože i bakterijama. Međutim, možete dobiti prištiće bez akni.

Kako ukloniti mrlje na licu?

Uklonite mrlje čišćenjem lica dvaput dnevno, redovitim pilingom i korištenjem tretmana za mrlje salicilnom kiselinom za odčepljivanje pora ili tretmana na bazi benzoil peroksida za ciljanje i sprječavanje prištića.

Kako da se riješim prištića na čelu?

Da biste se riješili prištića na čelu, temeljito očistite kožu, koristite nekomedogene proizvode i nanesite kozmetičke proizvode koji sadrže salicilnu kiselinu kako biste odčepili pore i spriječili izbijanje prištića ili posebne medicinske tretmane za prištiće u slučaju akni.

Što uklanja mrlje na licu?

Kako biste se riješili mrlja s lica, slijedite dosljednu rutinu njege kože sa sredstvima za čišćenje namijenjenima za kožu s nepravilnostima, serumima s niacinamidom ili vitaminom C i tretmanom pilinga za poboljšanje čistoće kože.